top of page

Wynajem długoterminowy samochodów – na czym polega i czy to się opłaca?

Wynajem długoterminowy to wygodna forma finansowania pojazdów. Wynajem długoterminowy samochodów może stanowić korzystną alternatywę dla zakupu samochodu w ramach kredytu bankowego lub leasingu.Długoterminowy wynajem samochodów to forma wynajmu pojazdu, która polega na jego wydzierżawieniu na wskazany w umowie okres. Można powiedzieć, że wynajem długoterminowy to samochodowy outsourcing, gdzie wszelkie zadania i koszty związane z utrzymaniem pojazdu lub pojazdów spoczywają na wynajmującym.


Kierowca nie musi martwić się o ponoszenie wydatków eksploatacyjnych na samochód. Przez cały okres, kiedy prowadzony jest długoterminowy wynajem, właścicielem samochodu pozostaje firma wynajmująca, ale najemca pojazdu może w praktyce dysponować autem według własnego uznania.


Z podatkowego punktu widzenia wynajem długoterminowy samochodu jest traktowany jak leasing operacyjny, bez konieczności wykupienia pojazdu po okresie wynajmu. Cechą charakterystyczną umowy wynajmu długoterminowego pojazdów jest wpisanie w nią maksymalnego rocznego przebiegu samochodu.


Cena wynajmu jest uzależniona od modelu i parametrów pojazdu, z którego chce skorzystać klient. Inny będzie koszt naliczony za wynajem długoterminowy Mercedesa, a inny za wynajem długoterminowy Skody czy wynajem długoterminowy BMW.

Dla kogo wynajem długoterminowy?


Usługa wynajmu długoterminowego aut przeznaczona jest zarówno dla firm, które okresowo wymieniają floty samochodowe, jak i dla indywidualnych użytkowników. Dzięki wynajmowi możesz korzystać z auta z dużo mniejszym udziałem kosztów własnych. Taka forma finansowania nie będzie na pewno właściwa dla tych firm czy osób, które chcą mieć samochód na własność i dowolnie nim dysponować oraz sprzedać w perspektywie czasu. Jeśli zakładasz, że szacowany roczny przebieg będzie bardzo wysoki, to długoterminowy wynajem auta nie będzie dobrym rozwiązaniem – lepszym (i tańszym) dla Ciebie będzie skorzystanie na przykład z oferty leasingu operacyjnego.


Wiele firm motoryzacyjnych (jak np. Skoda), wynajem długoterminowy traktuje jako dodatkową usługę dla klientów, którzy chcą mieć gwarantowany dostęp do samochodu zastępczego na czas naprawy, nie martwić się o koszty eksploatacji czy ubezpieczenie.Wynajem długoterminowy samochodów – podstawowe cechy


Decydując się na długoterminowy wynajem samochodów, musisz znać podstawowe cechy takiej usługi. Najważniejsze z nich to:


· auto nie będzie Twoją własnością do momentu wykupu;

· umowa trwa najczęściej od 2 do 5 lat;

· ustalasz z góry roczny limit kilometrów;

· możesz wybrać opcję bez wkładu własnego lub z minimalnym wkładem własnym;

· finansowanie usługi wynajmu długoterminowego aut odbywa się przez umowę leasingu operacyjnego;

· wraz z umową najmu podpiszesz umowę serwisową, w której obowiązek pokrycia wydatków eksploatacyjnych podejmuje leasingodawca;

· w umowie zawarta jest wartość rezydualna pojazdu – wartość końcowa, zależna od okresu najmu, marki i modelu pojazdu, jego wyposażenia, a nawet koloru nadwozia i zadeklarowanego przebiegu pojazdu – zależy od niej wysokość rat miesięcznych za wynajem długoterminowy samochodu.


Wynajem długoterminowy samochodów – wady i zalety rozwiązania


Długoterminowy wynajem samochodów ma wiele zalet. Te najważniejsze to:


· brak konieczności wniesienia opłaty wstępnej;

· możliwość zaliczenia comiesięcznych należności dla wynajmującego do kosztów uzyskania przychodu;

· brak konieczności angażowania dodatkowego kapitału przez przedsiębiorcę;

· brak ryzyka związanego z utratą wartości pojazdu;

· możliwość wykupienia samochodu po okresie umowy;

· brak konieczności ponoszenia kosztów związanych z przeglądami eksploatacyjnymi samochodu i z jego naprawami.


Niestety, wynajem długoterminowy nie jest wolny od wad:


· nie ma możliwości finansowania w takim trybie używanych aut;

· wynajmujący nie jest właścicielem pojazdu i nim nie będzie (jeśli nie zdecyduje się na wykup);

· od wartości wykupu do końca naliczane są odsetki, przez co im wyższy wykup i im dłużej trwa umowa, tym odsetki są wyższe;

· konieczność zadeklarowania limitu kilometrów – jego przekroczenie wiąże się z poniesieniem dodatkowych opłat.


Czy długoterminowy wynajem samochodów jest korzystniejszy od leasingu?


Wynajem długoterminowy samochodów, w przeciwieństwie do leasingu, nie wymaga zwykle wnoszenia wkładu własnego. Nie musisz wykupić pojazdu po zakończeniu umowy – możesz oddać samochód i wymienić na nowy model lub zakończyć współpracę z firmą.

Leasing operacyjny, w swoim klasycznym wydaniu, charakteryzuje się wyższymi kosztami użytkowania niż wynajem długoterminowy aut, ale gwarantuje niską cenę wykupu pojazdu. Po wygaśnięciu umowy leasingu operacyjnego leasingobiorca ma prawo nie zdecydować się na wykup pojazdu, ale jest to nieekonomiczne. Cena wykupu jest zwykle niewielka, wynosi kilka procent wartości pojazdu.


Wynajem długoterminowy to korzystna pod względem finansowym opcja pozyskania przez przedsiębiorcę auta do swojej floty firmowej, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów własnych.


źródło: www.totalmoney.pl

13 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page